ESpor’u Gelecekte Ne Bekliyor

ESpor’u Gelecekte Ne Bekliyor?

 

Bilgisayar başından oynanan her oyunun profesyonelleşmiş kişiler tarafından oynanması ve bunun da birçok kişi tarafından gerek stadyumlarda gerekse de online ortamda takip edilmesi sonucu Espor adında yeni bir spor dalı ortaya çıkmıştır.

 

Her ne kadar bazı otoriteler, bunun spor olmadığı konusunda ısrarcı da olsa, artık bu sektör büyümektedir ve birçok futbol ve basketbol kulüpleri bu alana yatırım yaparak büyüyen pastadan pay almak istemektedir.

 

Gün geçtikçe büyüyen ve ilgi çeken Espor müsabakaları özellikle Counter Strike, DOTA ve League of Legends gibi oyunlarla kendini iyi geliştirirken, bir  yandan da FIFA ve NBA 2K serisi gibi diğer oyunlarla da portföyünü genişletmektedir. Durum bu iken, espor geleceği çok parlak bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Özellikle çocuk yaştan çok ciddi izleyici kitlesi olan espor, bu yönüyle de diğerlerinden ayrılırken, bazı otoriteler esporu yeni nesil futbol olarak tanımlamaktadır. Aslında bu otoriteler bir bakıma haklıdır, çünkü yeni gelen jenerasyonun en önemli izlence kaynaklarından biri daha şimdiden espor olmuştur.

 

Peki gelecekte esporu neler beklemektedir?

 

400 milyondan fazla seyirci kitlesi ile hala büyümeye devam eden eSpor şampiyonalarında ödül havuzu 20 milyon dolara kadar çıkabilmektedir.. Forbes dergisine göre eSpor gelir seviyesi 2012 yılından itibaren bu zamana kadar 130 milyon dolardan 696 milyon dolara çıkmıştır ve bu yükseliş hala devam etmektedir. Bu yüksek gelir artışı, oyunun geleceği hakkında da bize önemli ipuçları vermektedir. Dünya genelinde en iyi oyuncuların kazandığı paralar ise dudak uçuklatıcı cinstendir. Öyle ki birçok espor oyuncusu daha şimdiden çok daha üküçük yaşta olmalarına rağmen neredeyse bir futbolcu kadar para kazanmaktadır. Nasıl ki futbolda Brezilya ve Arjantin gibi ülkelerden iyi sporcular çıkıyor, işte eSpor da Koreli üstünlüğü gerçekten ağır basıyor ve şimdi kazandıkları paralara bakalım.

Oyuncu adı Faker olan Güney Koreli oyuncu Lee, Sang Hyeok $896,596.98 dolar gibi yüksek paralar kazanmış bir oyuncu ve bunun gibi birçok örnekler ile devam ediyor. Ülkemizde HolyPhoenix oyuncu ismi ile oynayan Anıl Işık ise $31,334.98 para kazanmış durumda.

Ekonomisi kısaca yukarıda bahsettiğim gibi devam ediyor ama bu işin geleceğine gelirsek son dönemlerde yatırımcılar, girişimciler ve yukarıda belirttiğim takımlar bu alanda büyük yatırımlar yaparak yeni oyuncular yetiştiriyor. Oyuncular için game housing denilen antreman odaları kuruluyor ve bu sayede yeteneklerini geliştiren oyuncular hem kendileri kazanıyor hemde yatırımcıları. Fenerbahçe takımı ülkemizi Çin de temsil edecek ve bu sayede kendini Asya’da da tanıtmış olacak sanırım bu işi futbol ile yapması daha zordur.